Wizyta Ambasadora Kataru w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży

9 czerwca 2021 r. nasze Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży na warszawskich Bielanach odwiedził Jego Ekscelencja Pan Abdulla A. Rahman Fakhroo – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Państwa Katar w Warszawie.

Podczas wizyty zarząd oraz zespół poradni zaprezentował Centrum przy ul. Szamockiej 10c oraz przedstawił zapoczątkowany w nim model EZRA, tzw. „model bielański”. Spotkanie było okazją do wspólnej rozmowy na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także wymiany doświadczeń z zakresu systemu opieki zdrowia psychicznego w Katarze oraz rozwiązań, jakie oferowane są w poradniach EZRA UKSW.

Ambasador Państwa Katar wyraził się bardzo pozytywnie o naszej pracy: Bardzo się cieszę, że odwiedziłem Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego EZRA UKSW. Jestem naprawdę pod wrażeniem Waszych działań i tego, co robicie dla społeczności i dla dzieci. Rozmawialiśmy z zarządem oraz zespołem o wielu rzeczach, m.in. o tym, jak możemy poprawić nasze relacje pomiędzy Katarem a Polską, jak możemy wymienić się doświadczeniami, które posiadamy, oraz co robimy i co możemy zrobić w Katarze w zakresie psychologicznego wsparcia dzieci. W geście podziękowania za zaproszenie Ambasador podarował upominki dla pacjentów naszego Centrum.

Strony spotkania wyraziły zainteresowanie dalszymi rozmowami na temat współpracy naukowej oraz kontynuacją wymiany doświadczeń. Planowana jest także rewizyta specjalistów EZRA UKSW w Katarze.

Cieszę się, że Ambasador docenił naszą pracę i był szczerze zainteresowany modelem EZRA. Nasza rozmowa i wymiana doświadczeń była bardzo cenna. Teraz chcemy podtrzymywać dobre relacje z Państwem Katar. To spotkanie było początkiem, mam nadzieję, przyszłej współpracy w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – podsumował spotkanie dr Tomasz Rowiński, prezes zarządu EZRA UKSW.

W Katarze zdrowie psychiczne w ostatnich latach zostało uwzględnione jako priorytet w narodowej strategii zdrowotnej. Opiekę psychologiczną i psychiatryczną  dzieci i młodzieży w Państwie Katar zapewnia szkolny system opieki zdrowotnej w placówkach edukacyjnych. W trudniejszych przypadkach pacjenci mogą uzyskać pomoc na oddziale psychiatrii, który funkcjonuje na zasadzie III stopnia referencyjnego.

Przewiń do góry